ទីភ្នាក់ងារសម្របសម្រួលជំនួយមនុស្សធម៌របស់អង្គការសហប្រជាជាតិបាននិយាយកាលពីថ្ងៃសុក្រថា សកម្មភាពរបស់អ៊ីស្រាអែលនៅតំបន់ហ្កាហ្សា រួមទាំងការវាយប្រហារលើតំបន់មានប្រជាជនរស់នៅ ដែលក្នុងនោះជនស៊ីវិលត្រូវបានសម្លាប់ ក្លាយជាសញ្ញានៃភាពឃោរឃៅ។
លោក Jens Laerke អ្នកនាំពាក្យការិយាល័យសម្របសម្រួលកិច្ចការមនុស្សធម៌ (OCHA) បាននិយាយនៅទីក្រុងហ្សឺណែវថា មានរយៈពេល ១០ ថ្ងៃនៃការមើលឃើញ ការមិនយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះជីវិត និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់មនុស្ស។
អ៊ីស្រាអែលបដិសេធការបំពានច្បាប់មនុស្សធម៌នៅតំបន់ហ្កាហ្សា ហើយបានស្តីបន្ទោសក្រុមហាម៉ាស ចំពោះការបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់ជនស៊ីវិលសម្រាប់ប្រតិបត្តិការក្នុងចំណោមពួកគេ ដែលក្រុមយុទ្ធជនហាម៉ាសបានបដិសេធ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីអ៊ីស្រាអែល Benjamin Netanyahu និងអតីតរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរបស់លោកត្រូវបានចោទប្រកាន់ជាមួយមេដឹកនាំក្រុមហាម៉ាស ដោយតុលាការឧក្រិដ្ឋកម្មអន្តរជាតិនៅទីក្រុងឡាអេ លើបទចោទប្រកាន់ឧក្រិដ្ឋកម្មសង្គ្រាមដែលអ៊ីស្រាអែលបដិសេធ។
លោក Laerke បាននិយាយថា ស្តុកស្បៀងអាហារ និងការផ្គត់ផ្គង់ផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្តកំពុងអស់យ៉ាងឆាប់រហ័ស ខណៈអាជ្ញាធរអ៊ីស្រាអែលបានរារាំងជំនួយមិនឱ្យចូលទៅក្នុងដែនដីហ្កាហ្សា ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី ២ ខែមីនា មក៕