ក្រសួងការងារកំពុងបន្តផ្សព្វផ្សាយឱកាសការងារដល់ពលរដ្ឋនៅតាមខេត្ត ខណៈ​បាន​ធ្វើ​ជិត​៦០០​លើក​ហើយ
2026/02/17 03:46:07 pm        108
គិតត្រឹមពាក់កណ្តាលខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ បាន​រៀប​ចំ​វេទិកាការងារ សន្តិសុខសង្គម និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សរុបចំនួន ៥៩៣លើក ដោយ​បាន​នាំយក​ឱកាស​ការងារ​ជាច្រើន​កន្លែង​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ជូន​ដោយ​ផ្ទាល់​ដល់​អតីត​ពលករ​ត្រឡប់​មក​ពី​ប្រទេស​ថៃ និងអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើ ខណៈនៅឆ្នាំនេះក្រសួ​ង​កំពុង​បន្ត​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ឱកាស​ការងារ​ដល់​ពលរដ្ឋនៅតាមមូដ្ឋានបណ្ដាខេត្តជាបន្តបន្ទាប់ទៀត។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លោក ស៊ុន មេសា បានឱ្យដឹងថា វេទិកា​ការងារ ​សន្តិសុខសង្គម និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ត្រូវបានរៀបចំ​ឡើង​ជា​រៀង​រាល់​ចុង​សប្តាហ៍​នៅ​ទូទាំងប្រ​ទេស ក្រោមប្រធានបទ «ខ្មែរជួយរកការងារឱ្យខ្មែរ ខ្មែរផ្តល់ការងារឱ្យខ្មែរ» ដែល​ជា​យន្ត​ការ​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​ក្នុង​ស្រុក​ដល់​អតីត​ពលករ​ត្រឡប់​មក​ពី​ប្រទេស​ថៃ ​អ្នកស្វែងរកការងារ ក៏ដូចជាយុវជនដែលត្រូវការរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET)។
ក្នុងឱកាសចុះផ្សព្វផ្សាយការងារ និងអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ និងអតីត​ពលករ​នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅ ឯកឧត្តម ម៉ុល វិបុល អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះ​បណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានគូសបញ្ជាក់ថា ការងារ គឺជាជីវិត ហើយការជ្រើស​រើស​ការងារ​ក្នុង​ស្រុក ​គឺជាជម្រើសដ៏ល្អបំផុត ដែលប្រកបដោយសុវត្ថិភាព សុខុមាលភាព ទទួល​បាន​ការ​គាំពារ​ពី​រាជ​រដ្ឋាភិបាល ការគោរពសិទ្ធិ ការទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ គ្មានការរើសអើង បាន​នៅ​ជិត​ក្រុម​គ្រួសារ ងាយស្រួលធ្វើដំណើរទៅមកស្រុកកំណើតជាដើម ពោលគឺប្រសើរ​ជាង​ការ​​ងា​រ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដែលទទួលប្រាក់ចំណូលប្រហាក់ប្រហែលគ្នា។
ឯកឧត្តម​ បានបន្តថា ក្រៅពីទទួលបានការងារធ្វើ កម្មករនិយោជិតនឹងក្លាយជាសមាជិក ប.ស.ស. ដែល​ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ៗជាច្រើន ដូចជា ការពិនិត្យ​ និង​ព្យាបាល​ជំងឺ​នៅ​មន្ទីរ​ពេទ្យ​ដៃ​គូ​របស់ ប.ស.ស. ដោយឥតគិតថ្លៃ ហើយប្រសិនបើមានគ្រោះថ្នាក់ការងារ ពលរដ្ឋ​ដែល​ជា​សមាជិក ​ប.ស.ស. នឹងទទួលបានការការពារ និងតាវកាលិក (អត្ថប្រយោជន៍) ពី ប.ស.ស.។ ម្យ៉ាង​ទៀត ក៏នឹងទទួលបានប្រាក់សោធននិវត្តន៍នៅពេលចាស់ជរា សម្រាប់​ធានា​ប្រាក់​ចំណូល​ដូច​មន្ត្រី​រាជ​ការដែរ។
ឯកឧត្តម ម៉ុល វិបុល ក៏បានលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​យុវជន​ចុះឈ្មោះចូល​រៀន​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​បច្ចេក​ទេស ​និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET 1.5M) ដែលជាការយក​ចិត្តទុកដាក់​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្ដេច​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងគោលដៅកសាងសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសាររបស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែរឹងមាំ។ បន្ថែមពី​លើនេះ គឺដើម្បីជួយបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងរយៈពេលខ្លី និងងាយស្រួល​ទទួល​បាន​ឱកាស​ការងារ ​ជាមួយនឹងប្រាក់ចំណូលសមរម្យនាពេលអនាគត។
ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបន្តអំពាវ​នាវ​ដល់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ទាំង​អស់​ដែល​មាន​បំណង​ចង់​ស្វែងរកការងារ ជាពិសេសអតីតពលករដែលខកខានមិនបានចូលរួមវេទិកាការងារ អាច​ទំនាក់​ទំនងទៅកាន់លេខ ១២៩៧ ដែលមានមន្ត្រីក្រសួងការងារនៅរងចាំទទួលទូរសព្ទ ៧​ថ្ងៃ​ក្នុង​មួយសប្ដាហ៍ ដើម្បីផ្ដល់ជូននូវឱកាសការងារ និងការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដោយឥតគិតថ្លៃ៕ អត្ថបទ៖ ឈិត បូរ៉ាវី