លោក Rafael Grossi អគ្គនាយកទីភ្នាក់ងារថាមពលបរមាណូអន្តរជាតិ (IAEA) ដែលកំពុងស្វែងរកតំណែងជាអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ បាននិយាយនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយទស្សនាវដ្តី Foreign Policy ថា ការរីកសាយភាយអាវុធនុយក្លេអ៊ែរ គឺពោរពេញទៅដោយការប្រើប្រាស់អាវុធ នៅក្នុងជម្លោះក្នុងតំបន់ និងជម្លោះផ្សេងៗទៀត។
លោកបាននិយាយថា រដ្ឋដែលមិនមាននុយក្លេអ៊ែរជាច្រើន មានសមត្ថភាពបច្ចេកទេស ដើម្បីទទួលបានអាវុធនុយក្លេអ៊ែរ។
លោក Grossi បានបន្ថែមថា៖«យើងឃើញថា ឥឡូវនេះ នៅក្នុងការពិភាក្សាជាសាធារណៈ ប្រទេសដែលរហូតមកដល់ពេលនេះ ស្ថិតក្នុងជំហរល្អជាមួយសន្ធិសញ្ញាស្តីពីការមិនរីកសាយភាយអាវុធនុយក្លេអ៊ែរ(NPT) កំពុងនិយាយថា ពួកគេប្រហែលជាត្រូវពិនិត្យឡើងវិញនូវជំហររបស់ពួកគេទាក់ទងនឹងការមាន អាវុធនុយក្លេអ៊ែរ» ដោយមិនបានបញ្ជាក់ពីរដ្ឋទាំងនោះ។
«នេះគឺជានិន្នាការដ៏គួរឲ្យព្រួយបារម្ភ។ ប៉ុន្តែជាមួយនឹងកម្រិតនៃការបែកបាក់បច្ចុប្បន្ន និងជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការប្រឈមមុខដាក់គ្នាខាងភូមិសាស្ត្រនយោបាយ ដែលភ្លាមៗ ពិភពលោកមួយដែលយើងនឹងមានប្រទេសចំនួន ២០ ដែលមានអាវុធ កំពុងជួបប្រទះ យើងប្រាកដជាឃើញការប្រើប្រាស់អាវុធនុយក្លេអ៊ែរ សូម្បីតែនៅក្នុងជម្លោះក្នុងតំបន់ ឬអនុតំបន់ក៏ដោយ ជាមួយនឹងសក្តានុពលនៃការកើនឡើងភាពតានតឹង»៕