ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កន្លងមកនេះ មន្ទីរពេទ្យជ័យវរ្ម័នទី៧ គន្ធបុប្ផាសៀមរាប បានបម្រើសេវាជូនស្រី្តពិនិត្យផ្ទៃពោះ សម្រាកពេទ្យ និងសម្រាលកូន បានចំនួន ១៥៥,៣២៧ករណី។ នេះបើតាម របាយការណ៍របស់មនី្ទរពេទ្យជ័យវរ្ម័នទី៧ គន្ធបុប្ផាសៀមរាប បានចេញផ្សាយនាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ។
មន្ទីរពេទ្យជ័យវរ្ម័នទី៧ ក៏បានចូលរួមអបអរសាទរទិវាជាតិសុខភាព មាតាទារក និងកុមារ ដែលនឹងប្រារព្ធឡើងនាថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខនេះ ក្រោមប្រធានបទ «រួមគ្នាលើកកម្ពស់គុណភាព សុវតិ្ថភាព ប្រសិទ្ធភាព នៃការថែទាំផ្ទៃពោះមុនសម្រាល រួមទាំងក្នុងបរិបទមានគ្រោះអាសន្ន ឬគ្រោះមហន្តរាយ ដើម្បីធានាថាទាំងម្តាយ និងទារក មានសុខភាពល្អ»។
ក្នុងរបាយការណ៍ដដែលបង្ហាញថា ការបម្រើសេវាជូនស្ត្រីមានផ្ទៃពោះរយះពេល១ឆ្នាំ២០២៥ មន្ទីរពេទ្យ បានពិនិត្យស្រ្តីផ្ទៃពោះ មានចំនួន ១០៨,១៣៣ នាក់។ ស្រ្តីផ្ទៃពោះសម្រាកពេទ្យ មានចំនួន ២៦,៦៥៩នាក់។ ស្រ្តីសម្រាលកូន មានចំនួន ២០,៥៣៥នាក់ ក្នុងនោះសម្រាលកូនដោយវះកាត់មានចំនួន ៤៧៩៣នាក់ ស្មើនឹង ២៣.៣%។ ស្រ្តីសម្រាលកូនដែលមានស្វាមីជាវីរៈកងទ័ពជួរមុខសមរភូមិចំនួន ១៥៦នាក់។ ស្រ្តីសម្រាលកូនដែលមានស្វាមីជាវីរៈនគរបាលជួរមុខសមរភូមិចំនួន ០៨នាក់ និងស្រ្តីក្រុមគ្រួសារភៀសសឹកមានចំនួន ៣១១នាក់។
សូមរម្លឹកថា សកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃ របស់គិលានុបដ្ឋាយិកា អគារផ្នែកសង្រ្គោះទារក អគារផ្នែកសង្គ្រោះបន្ទាន់ទារក អគារមុន-ក្រោយសម្រាលកូន និងឆ្មបក្នុងបន្ទប់សម្រាលកូន នៅមន្ទីរពេទ្យជ័យវរ្ម័នទី៧ គន្ធបុប្ផាសៀមរាប បង្រៀនអប់រំដល់ស្រ្តីក្រោយសម្រាលកូនអំពី៖ របៀបបំបៅដោះកូន ដោយទឹកដោះម្តាយសុទ្ធតែមួយមុខគត់។ សារៈសំខាន់នៃទឹកដោះម្តាយ ជាពិសេសទឹកដោះម្តាយដំបូង (កូឡូស្រ្តូម) និងអាហារូបត្ថម្ភ។ បង្រៀនម្តាយពីអត្ថប្រយោជន៍ការដាក់ទារកអោយប៉ះផ្ទាល់ស្បែកទារក និងស្បែកម្តាយ (Skin to Skin)៕ អត្ថបទ រដ្ឋា